Versija neįgaliesiemsApie tapatumą ir kodėl tai svarbu

2015-07-31, penktadienis, 13:15

Kas aš? Kodėl taip elgiuosi? Ko noriu? Kur mano vieta?

Tai tik keli klausimai į kuriuos kartais atsakinėjame visą savo gyvenimą, kartais vengiame atsakyti, nes atsakymo ieškojimas per daug sudėtingas, kartais tiesiog jaučiame vidinį nerimą ir negalime paaiškinti kodėl.

Iš pažiūros labai paprasti, tačiau išties labai sudėtingi klausimai, tai tapatumo klausimai, natūraliai kylantys kiekvienai brandžiai asmenybei.

Taigi kas tas tapatumas?
Tapatumas žymi žmogaus suvokimą, kas jis yra, kuo tiki ir ko siekia savo gyvenime, jis yra susijęs su individo vidiniu poreikiu išlikti pačiu savimi, kai integruojamos praeities, dabarties bei ateities perspektyvos.

Remiantis filosofu K. A. Trimaku, tapatumo struktūrinės dalys yra:
pasaulėžiūra, kuri padeda giliausiai įprasminti žmogaus būtį kaip visumą;
savimonė (santykiai su kitais ir savimi);
orientacija (gyvenimo vertybiniai siekiai);
ir svarbiausias identifikacijos mechanizmas – apsisprendimai.

„Mūsų gyvenimas susideda iš apsisprendimų. Jie parodo, kas mes esame ir kuo mes tampame... Žmogus arba viršija save ir taip tampa pilnutiniai subrendusiu žmogumi, arba neviršija savęs, lieka apsiribojęs ir neišsivysto, sunyksta nesubrendęs“ (Trimakas, 1997, p. 7).

Tapatumas turi savo funkcijas, kurių dėka mes pilnavertiškai funkcionuojame visuomenėje, jaučiame gyvenimo pilnatvę. Šios funkcijos yra:
suvokimas, kas tokie esame;
prasmės ir krypties savo įsipareigojimams, vertybėms, gyvenimo tikslams turėjimas;
gebėjimas save kontroliuoti ir laisvos valios turėjimas;
darnumas tarp vertybių, įsitikinimų ir įsipareigojimų;
gebėjimas suvokti savo galimybes ir pasirinkimus dabar ir ateityje.

E. H. Erikson'as pirmasis psichologijoje aprašė tapatumo sąvoką, kuri vartojama asmenybės brendimo procesui atskleisti. Erikson'as savo asmenybės raidos teorijoje išskyrė aštuonias fazes ir kiekvienoje jų atrado tapatumo vietą. Tai reiškia, kad kiekviename gyvenimo žingsnyje nuo pat vaikystės iki senatvės mūsų elgesys, tikslai, pasirinkimai atspindi mūsų tapatumą arba jo tapatumo problemas.

J. E. Marcia remdamasis Erikson'o teorijos terminais aprašė keturias tapatumo būsenas, kurios yra išsidėsčiusios hierarchine tvarka:
1. Difuzijos būsena. Individai gali jaustis išgyvenantys krizę, bet gali taip ir nesijausti. Jie neapmąsto savo asmeninių tikslų bei vertybių, nedaro jokių tvirtų sprendimų, kad įgyvendintų savo pasirinkimus.
2. Išankstinio sprendimo būsena. Individai įgyvendina tam tikrus tikslus ar vertybes neapmąstydami jų asmeniškai, o perima tėvų ar kitų autoritetingų asmenų tikslus bei vertybes. Individas siekia būti toks, kokį jį nori matyti aplinkiniai.
3. Moratoriumas. Šią būseną išgyvenantys individai tyrinėja alternatyvas bandydami rinktis kurią nors iš jų. Tai kritinis periodas, kai gyvenimas pateikia daug prieštaringų klausimų, tačiau dar nereikalaujama rezultato.
4. Pasiekto tapatumo būsena. Ši būsena būdinga individams, patyrusiems kritinį periodą ir po tam tikrų apmąstymų bei tyrinėjimų tvirtai apsisprendusiems. Jie turi savo pasaulėžiūrą ir yra mažiau priklausomi nuo kitų nuostatų (Vaičiūlienė, 2001).

Natūralus tapatumo procesas apimą šių fazių perėjimą ir tapatumo pasiekimą suaugystėje, tačiau neretai pasitaiko „užstrigimų“ vienoje ar kitoje fazėse, kurie „neleidžia“ atrasti tikrojo savęs. Tuomet jaučiame nepasitenkinimą darbu ar mokslais, santykiais, jaučiamės nelaimingi, tarsi nerasdami sau vietos, esame nepatenkinti savo pasirinkimais, dažnai kaltiname aplinkinius ir neprisiimame atsakomybės už save. Ilgainiui gali atsirasti vidinis nerimas, kurio negalime paaiškinti, ar depresyvumas.

Taigi tapatumas užtikrina visapusišką gerovę (fizinę, psichologinę ir socialinę), pasitenkinimą savimi, kitais ir pasauliu, pilnavertišką funkcionavimą.

Pažinti save, mokytis, analizuoti save – tai labai svarbus procesas kiekvienam iš mūsų, nes tik jis veda į vidinę ramybę ir visapusišką gerovę.

Kelias į save dažnai sudėtingas, todėl padėti pažinti save gali šios srities specialistai – psichologai. VŠĮ Lazdynų poliklinikos psichikos sveikatos centre (Architektų g. 17) dirbantys psichologai užsiima individualiomis ir grupinėmis konsultacijomis; relaksacijų, dailės, muzikos terapijos užsiėmimais. Visa tai – kad padėti kiekvienam pažinti, suprasti ir valdyti save.

Į psichikos sveikatos centrą gali kreiptis kiekvienas norintis be jokių siuntimų ar nukreipimų.
Registracija telefonu 8-5 2444670 arba registruotis internetu

Medicinos psichologė
Beatričė Liutikaitė

VšĮ Lazdynų poliklinika
Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius
Tel./faksas (8 5) 244 4912
El. paštas info@lazdynupol.lt

Kviečiame apsilankyti poliklinikos Facebook profilyje

Naudinga informacijaVšĮ Lazdynų poliklinika   |   Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius   |   Kodas Juridinių asmenų registre 224245280
Faksas (8 5)  244 4912   |   El. paštas info@lazdynupol.lt
2014 VšĮ Lazdynų poliklinika ©