Versija neįgaliesiemsPasaulinę sveikatos dieną – dėmesys diabetui ir ligų prevencijai

2016-04-07, ketvirtaidenis, 11:10

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) – tai Jungtinių Tautų Organizacijos padalinys, tarptautiniu mastu koordinuojantis visuomenės sveikatą, kovojantis su užkrečiamosiomis ligomis, organizuojantis pagalbos tiekimą ugdant nacionalines sveikatos apsaugos tarnybas ir kt. PSO konstitucija įsigaliojo 1948 m. balandžio 7 dieną. Ši diena švenčiama kaip Pasaulinė sveikatos diena.

Šių metų Pasaulinės sveikatos dienos tema – "Diabetas". Cukrinis diabetas – tai visuma sutrikimų, kuriuos sukelia sutrikęs organizmo gebėjimas panaudoti gliukozę (kitaip vadinamą organizmo cukrų). Gliukozė yra būtina kiekvienai ląstelei egzistuoti, tai ląstelių energijos šaltinis, ypač smegenys yra jautrios gliukozės sumažėjimui kraujyje. Tačiau tam, kad gliukozė galėtų patekti į ląstelės vidų yra reikalingas kasos gaminamas hormonas insulinas; jeigu jo gaminama nepakankamai arba visai negaminama, tuomet gliukozės kraujyje yra daug, tačiau ji negali patekti ląsteles ir ląstelės jos negauna, ląstelės žūva. Kita vertus labai neigiamą poveikį turi ir tai, jog kraujyje yra labai daug gliukozės, nes tai labai didelės molekulės ir jos „užkemša“ kraujagysles, ypač pačias mažiausias, o tai savo ruožtu sąlygoja tų vietų stiprius pakenkimus, nes tos srities audiniai negauna aprūpinimo krauju, tuo pačiu ir aprūpinimo deguonimi bei maisto medžiagomis.

Diabetas yra viena iš labiausiai paplitusių neinfekcinių ligų ir viena didžiausių mirties priežasčių išsivysčiusiose šalyse.

Higienos instituto duomenimis, 2014 m. Lietuvoje įregistruota per 99 tūkst. sergančiųjų cukriniu diabetu. Tačiau manoma, kad dar 46 proc. sergančiųjų ši liga nėra diagnozuota. Kitaip tariant, žmonės jaučia įvairius negalavimus, tačiau net nežino, kad serga diabetu. Lietuvoje nuo 1983 m. registruojami vaikų sergamumo I tipo cukriniu diabetu atvejai. Per metus šalyje vidutiniškai suserga daugiau nei 80 vaikų. Tiek berniukams, tiek mergaitėms pavojus susirgti vienodas. Dažniausiai liga diagnozuojama 5–7 metų vaikams ir 10–14 metų paaugliams.

Mieli pacientai, Lazdynų poliklinikos medikai primena – šiais metais mūsų poliklinikoje pradėjo veikti diabetinės pėdos kabinetas. Jame dirbantys specialistai padės pacientams, sergantiems cukriniu diabetu ir turintiems kojų komplikacijų.

Diabetinės pėdos kabinete slaugytojas diabetologas:
• prižiūri kojas, atlieka higieninį profilaktinį, gydomajį pedikiūrą,
• šalina nuospaudas, hiperkeratozes (suragėjusias odas),
• kerpa normalius ir deformuotus nagus, juos šlifuoja specialia įranga, prižiūri įaugusius ir grybelinius nagus,
• šlifuoja padus,
• pėdas tepa odos minkštinamuoju kremu,
• pacientui ir (arba) šeimos nariams suteikia žinių kojų priežiūros klausimais.

Diabeto mokyklėlėje teikiamos pirminės ir tęstinės informavimo ir konsultavimo paslaugos sergantiesiems CD slaugos klausimais, siekiant išvengti CD komplikacijų. Slaugytojas diabetologas moko atpažinti ir padėti spręsti pacientui bei jo šeimai iškilusias sveikatos ir psichosocialines problemas, moko pacientus savarankiškai nustatyti gliukozės kiekį kraujyje, teisingai susileisti insulino, atpažinti hipoglikemiją, hiperglikemiją, ketonuriją ir imtis reikiamų priemonių joms pašalinti, atpažinti ir mokėti suskaičiuoti angliavandenių kiekį maiste.

Pacientams, sergantiems cukriniu diabetu ir pageidaujantiems gauti šias paslaugas bei procedūras, reikalingas šeimos gydytojo ar gydytojo endokrinologo siuntimas. Norintiems profilaktiškai atlikti gydomąjį pedikiūrą bet neturintiems siuntimo - ši paslauga bus mokama. Kviečiame pasirūpinti savo kojų priežiūra ir išvengti galimų komplikacijų.

Be gydytojo siuntimo, norintieji gauti gydomojo pedikiūro paslaugas, registruojami poliklinikos registratūroje arba telefonu (8 5) 216 8813

Daugiau informacijos apie šias paslaugas galite gauti tel. (8 5) 266 3118

VšĮ Lazdynų poliklinika
Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius
Tel./faksas (8 5) 244 4912
El. paštas info@lazdynupol.lt

Kviečiame apsilankyti poliklinikos Facebook profilyje

Naudinga informacijaVšĮ Lazdynų poliklinika   |   Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius   |   Kodas Juridinių asmenų registre 224245280
Faksas (8 5)  244 4912   |   El. paštas info@lazdynupol.lt
2014 VšĮ Lazdynų poliklinika ©