Versija neįgaliesiemsPSO rekomendacijos: kaip racionaliai vartoti vaistus?

2016-03-09, trečiadienis, 09:40

Visose vaistų reklamose nuskamba frazė, raginanti dėl jų vartojimo ir galimo šalutinio poveikio pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Tačiau kiek mūsų iš tikrųjų tai darome, o ne numojame ranka ir vaistus vartojame pagal savo supratimą? Kiek mūsų nesilaiko netgi rekomenduotos vaistų dozės ir kartais jų suvartojame daugiau, manydami, kad taip paspartinsime sveikimo procesą?

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) surinkti duomenys signalizuoja, kad neracionalus vaistų vartojimas – rimta problema visame pasaulyje. Neracionaliai vartojami vaistai gali ne padėti žmogui pasveikti, bet priešingai – pakenkti jo organizmui. Neracionaliu laikomas ir toks gydymas, kai paskirti vaistai neatitinka ligonio individualių savybių, gydymo jais trukmė nėra pakankama, nėra stebima, kaip medikamentai veikia žmogaus organizmą. Tokiais atvejais vaistai tiesiog tampa visiškai neefektyvūs arba veikia nepakankamai efektyviai.

Buvo išskirti svarbiausi veiksniai, kurie lemia neracionalų vaistų vartojimą. Paaiškėjo, kad tam įtakos turi ir patys pacientai, kurie remiasi klaidinga informacija, apgaulingu savo įsitikinimu ir negebėjimu suprasti sveikatos problemos bei jos gydymo būdų. Medikai savo ruožtu prie neracionalaus vaistų vartojimo gali prisidėti neturėdami pakankamai informacijos apie ligą ar medikamentus, stokodami žinių, nepajėgdami atsispirti sunkių ligonių spaudimui.

Neracionalų vaistų vartojimą taip pat gali lemti ir reklama bei klaidinanti informacija, reikiamų vaistų stoka rinkoje ir kitos priežastys.

Tam, kad šias ydas pavyktų pašalinti, pirmiausia derėtų žinoti, kas vadinama racionaliu vaistų vartojimu. Siūloma remtis PSO apibrėžimu, kuris teigia, kad racionalaus vaistų vartojimo tikslas yra užtikrinti, kad ligonis gautų reikiamą vaistą atsižvelgiant į jo klinikinę būklę. Skirta dozė turėtų atitikti individualias žmogaus savybes, gydymo trukmė turėtų būti pakankama, o kaina – galimai mažiausia ligoniui ir visuomenei.

PSO duomenys skelbia, kad daugiau nei pusė visų parduodamų vaistų perkami ir skiriami nesilaikant racionalios farmakoterapijos principų, o kas antras pacientas nesilaiko gydymo rekomendacijų. Žmonės turėtų suvokti, kad pirmiausia dėl to nukenčia jų sveikata. Todėl kaskart susidūrus su būtinybe išrašyti bei vartoti vaistus tiek medikai, tiek pacientai turėtų įsitikinti, ar tai atitinka PSO suformuluotus racionalaus vaistų vartojimo principus.

Pirmiausia svarbu įvertinti tinkamą indikaciją: tai yra, ar sprendimas išrašyti konkretų vaistą yra mediciniškai pagrįstas, ar vaistas skirtas laiku, o gydymas juo – efektyvus ir saugus. Taip pat reikia įvertinti vaisto tinkamumą: ar jis pasirinktas atsižvelgiant į jo efektyvumo, saugumo, tinkamumo ir prieinamumo kriterijus.

Itin svarbus yra tinkamo paciento principas: vaistas laikomas priimtinu pacientui, kai nėra kontraindikacijų, o nepageidaujamo poveikio tikimybė minimali. Be to, pacientui turi būti suteikta tinkama informacija tiek apie jo būklę, tiek apie skirtą vaistą.

Ne mažiau svarbus principas yra stebėsena: medikai privalo tinkamai atlikti numatyto ir netikėto gydymo vaistais poveikio monitoringą.

Jei visi paisysime šių principų, tai bus naudinga ir pacientų sveikatai, ir piniginei, ir medikų darbui bei reputacijai. Be to, tai padės sustiprinti pasitikėjimą tarp gydytojų ir pacientų bei sutvirtinti jų ryšius.

Informacinis šaltinis lrytas.lt


VšĮ Lazdynų poliklinika
Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius
Tel./faksas (8 5) 244 4912
El. paštas info@lazdynupol.lt

Kviečiame apsilankyti poliklinikos Facebook profilyje

Naudinga informacijaVšĮ Lazdynų poliklinika   |   Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius   |   Kodas Juridinių asmenų registre 224245280
Faksas (8 5)  244 4912   |   El. paštas info@lazdynupol.lt
2014 VšĮ Lazdynų poliklinika ©