Versija neįgaliesiemsSmurtas šeimoje: ką daryti ir kur kreiptis?

2015-12-03, ketvirtadienis, 12:30

Smurtas šeimoje, tai žodžių junginys, kuris tarsi užprogramuoja išankstinę nuomonę – ne mano šeima, ne mano reikalas. Bet ar tikrai ne mano reikalas? Į šį klausimą pabandė atsakyti VšĮ Lazdynų poliklinikos medicinos psichologė Romualda Rimašiūtė paskaitoje „Smurtas šeimoje: ką daryti ir kur kreiptis?“.

Paskaitos vaizdo įrašą galite peržiūrėti Youtube.com


Smurtas šeimoje dažniausiai pasireiškia keturiais būdais. Gana lengvai atpažįstamas fizinis smurtas, kurio pasekmės – mėlynės, įvairūs sumušimai, įdrėskimai ir kt. Tai neteisėtas tyčinis, dažniausiai prieš moters valią jos organizmui daromas fizinis poveikis, nukreiptas į asmens gyvybės atėmimą, žalos sveikatai padarymą, fizinio skausmo ar kitų fizinių kančių sukėlimą, laisvės atėmimą arba bejėgiškos būklės sukėlimą.

Ekonominį smurtą šeimoje vėl gi dažniausiai patyria moterys. Piniginiu požiūriu jos tampa visiškai priklausomos nuo savo sutuoktinių, atimami jų pinigai, jos nuolat verčiamos prašyti pinigų savo ir vaikų reikmėms. Moteriai neleidžiama dirbti arba nuolat jai kartojama, kad jokio darbo ji neras, kad ji niekam netinkama, be to, gali būti verčiamos pasirašyti sutartis, kuriomis atsisakoma teisių į santuokoje įgytą ir kitą bendrai užgyventą turtą. Nedirbančias, savų pajamų neturinčias moteris nuolat kamuojama baimės ir netikrumo jausmas dėl ateities. Jos bijo, jog be sutuoktinio nesugebės išlaikyti savęs ir vaikų, ir ši baimė jas pririša prie smurtaujančio sutuoktinio.

Psichologinis smurtas (emocinis ir verbalinis): smurtautojas/a tyčia stengiasi įbauginti savo sutuoktinę/į. Psichologinis smurtas pasireiškia įvairiomis formomis – kitas asmuo nuolatos verčiamas elgtis prieš savo valią, ignoruojami jo jausmai, pajuokiami įsitikinimai, jie yra baudžiami, įžeidinėjami ir visaip žeminami, verčiami apie save galvoti blogai, pravardžiuojami, verčiami suabejoti savo sveiku protu ir gebėjimu priimti savarankiškus sprendimus. Psichologiniam smurtautojui būdinga auką nuolat versti jaustis kalta, manipuliuoti vaikais ir jų gerove, o pamačius, kad mentalinės manipuliacijos neveikia, psichologinis smurtas dažnai keičiamas fiziniu smurtu.

Seksualinis smurtas – vienas iš sunkiausių ir dažniausiai prieš moteris naudojamų smurto būdų. Seksualinio smurto aukomis dažniau tampa ištekėjusios moterys. Šis smurtas pasireiškia įvairiomis formomis: moteris verčiama nusirenginėti, santykiauti prieš savo valią jai nepriimtinais būdais ir nepriimtinu laiku, o nepatenkinusi sutuoktinio užgaidų, ji gali būti nubausta.

Dažnai smurtas šeimoje tampa tabu aplinkiniams. Tėvai, giminės, draugai ir kaimynai stengiasi „nematyti“, kas dedasi kitoje šeimoje. Smurtautojai jaučiasi nebaudžiami, nes niekas nieko nesako, visi tyli, reiškias, aš nieko blogo nedarau, žmona / vyras / vaikai yra mano nuosavybė, šiandien paglosčiau, pagyriau, rytoj..., o rytoj, kaip jau jiems pasiseks, gal nieko nedarysiu, o gal vis tik profilaktiškai kailį visiems iškaršiu, juk darau, ką noriu.

Smurto aukas artimoje aplinkoje lydi gėdos ir baimės jausmai, kurie trukdo viešai prabilti apie patiriamą smurtą, taip pat labai dažnai smurto aukos net nežino, kur ieškoti pagalbos, nežino, kad jas gina
LIETUVOS RESPUBLIKOS APSAUGOS NUO SMURTO ARTIMOJE APLINKOJE ĮSTATYMAS.

Statistikos duomenys rodo, kad išorinėje aplinkoje t.y. gatvėje daug dažniau smurtą patiria vyrai, bet šeimoje smurtą patiria net 96% moterų.

Jei ir Jūs šeimoje patiriate smurtą, kreipkitės į gydymo įstaigą, kurioje esate registruoti, pas Psichikos sveikatos centro psichologus, jie suteiks Jums nemokamą psichologinę pagalbą, padės ir patars, kaip gyventi ir elgtis su smurtautoju.

Taip pat smurto ir smurto šeimoje atveju kreikitės:

Bendruoju  pagalbos telefonu 112
Valstybės garantuojama teisinė pagalba

Policija

"Pagalbos moterims linija"
emocinė parama telefonu 8 800 66366 (kasdien 10-21 val. )
el. p. pagalba@moteriai.lt
Moters pagalba moteriai
Specializuotos pagalbos centrai
SPECIALIZUOTOS PAGALBOS CENTRŲ (SPC) KONTAKTŲ, kuriais galite pranešti apie smurtą patyrusius asmenis savivaldybėse, sąrašas   

VšĮ Lazdynų poliklinika
Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius
Tel./faksas (8 5) 244 4912
El. paštas info@lazdynupol.lt

Kviečiame apsilankyti poliklinikos Facebook profilyje

Naudinga informacijaVšĮ Lazdynų poliklinika   |   Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius   |   Kodas Juridinių asmenų registre 224245280
Faksas (8 5)  244 4912   |   El. paštas info@lazdynupol.lt
2014 VšĮ Lazdynų poliklinika ©