Versija neįgaliesiemsKaip padėti priklausomam asmeniui ir jo artimiesiems?

2015-12-03, ketvirtadienis, 16:00

„Kas yra priklausomybė? Kaip mes suprantame priklausomybę nuo alkoholio, narkotikų, lošimo? Kaip padėti savo artimam žmogui, kurį kamuoja priklausomybė ir kokias dažniausias klaidas daro artimieji, norėdami padėti priklausomam asmeniui“, – taip paskaitą, skirtą priklausomiems asmenims ir jų artimiesiems, pradėjo VšĮ Lazdynų medicinos psichologė Romualda Rimašiūtė.

Dažniausiai sutinkama priklausomybė nuo alkoholio ir narkotikų. Medikų ir visuomenės nuomonė apie priklausomybę dažnai išsiskiria. Visuomenė galvoja, kad geriantis, narkotikus vartojantis arba lošiantis žmogus tiesiog yra bevalis, nesugebantis laiku sustoti arba dar blogiau – nenorintis atsisakyti kvaišalų ar kitų žalingų įpročių. Medikai priklausomybę vadina liga, kuri turi savo eigą, kurią būtina gydyti ir iš kurios pačiam asmeniui išsikapstyti yra be galo sunku.

Lektorė R. Rimašiūtė paskaitoje pabrėžė, kad artimųjų pagalba yra be galo svarbi priklausomam asmeniui, bet dažnai artimieji, vedami kilnių tikslų padėti, ne pagelbsti, bet atvirkščiai, pradeda daryti meškos paslaugą sergančiajam. Medicinos psichologė išskyrė dažniausias artimųjų daromas klaidas:

• Dažniausia artimųjų, besistengiančių padėti geriančiam ar narkotikus vartojančiam asmeniui, klaida, – jų lepinimas. Artimieji stengiasi jam įtikti, pvz., leidžia gerti kiek nori, kitą dieną slaugo, gamina valgyti, duoda vaistų...

• Antroji klaida daroma tada, kada artimieji stengiasi perimti priklausomo asmens funkcijas, pvz., žmona eina į vyro darbą ir dirba už jį arba atvirkščiai – vyras dirba už žmoną, nes ji nepajėgia atlikti savo darbų. Taip elgdamiesi artimieji perima atsakomybę iš priklausomybės kamuojamo asmens, atima iš jo/jos galimybę pajusti pasekmes.

• Trečiąją klaidą dažniausiai daro tėvai. Jie apmoka priklausomybę turinčių vaikų sąskaitas ir skolas, maitina ir rengia netgi pilnamečius, o pastarieji ir toliau leidžia tėvų pinigus savo malonumams tenkinti.

Turbūt daugelis iš mūsų pažįsta žmonių, kurie priklauso nuo alkoholio. Tai gali būti ne tik šeimos narys, bet ir kaimynas, bendradarbis, geras bičiulis ar draugas, kurio priklausomybė norint ar nenorint po truputį pradeda liesti ir mus. Jų bėda pamažu tampa ir mūsų gyvenimo, nors gal ir nedidele, dalimi... Kaip padėti priklausomybės kamuojamam savo artimui ar pažįstamam žmogui jam nepakenkiant? Į šį klausimą jums atsakys VšĮ Lazdynų poliklinikos medicinos psichologė Romulada Rimašiūtė.

Paskaitą „Kaip padėti priklausomam asmeniui ir jo artimiesiems?“ galit peržiūrėti štai čia

VšĮ Lazdynų poliklinika
Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius
Tel./faksas (8 5) 244 4912
El. paštas info@lazdynupol.lt

Kviečiame apsilankyti poliklinikos Facebook profilyje

Naudinga informacijaVšĮ Lazdynų poliklinika   |   Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius   |   Kodas Juridinių asmenų registre 224245280
Faksas (8 5)  244 4912   |   El. paštas info@lazdynupol.lt
2014 VšĮ Lazdynų poliklinika ©