Versija neįgaliesiemsGydanti muzika, arba šiek tiek apie muzikos terapiją

2016-09-29, ketvirtadienis, 11.15

Tiek daug kalbėta ir rašyta apie muziką... Turbūt kiekvienas iš mūsų, pasijutęs esąs prislėgtas, nors kartą yra įsitaisęs fotelyje ir pasinėręs į geriau nei tūkstančiai žodžių raminančius mėgstamos muzikos garsus.

Dar Martynas Liuteris yra pasakęs, kad „muzika – geriausia paguoda nuliūdusiam žmogui“. Yra žinoma, kad linksma pakili muzika aktyvina protinę veiklą, todėl ji gali būti taikoma kaip pagalbinė priemonė atliekant skaičiavimus, mažinant nuovargį. Lopšinių garsai didina melatonino – miego hormono išsiskyrimą žmogaus organizme. Naudojant muziką kaip nukreipiamąjį stimulą, medicinos įstaigose mažinama baimė, stresas, skausmas.

Nepaisant, jog muzikos poveikis žmogaus emocijoms žinomas ir praktikuojamas nuo seno, muzikos terapija daugeliui vis dar skamba palyginti naujai ir į ją žiūrima gana skeptiškai. Vis dėlto, šiandien ji tampa vis dažnesne gydymo priemone, o jos poveikis prilyginamas vaistams, kuriuos netgi gali ir pakeisti, gydant tiek fizines ligas, tiek ir emocinius negalavimus.

Muzika – tai virpesiai ir vibracijos, sklindančios tam tikru dažniu. Lygiai taip pat virpa ir vibruoja kiekviena ląstelė ar atskiras organas žmogaus kūne. Apskritai, atrodo, jog žmogaus kūnas – tarsi muzikos instrumentas, o gal ir visas orkestras. Jis ne tik pats virpa, vibruoja, skleidžia garsus, bet reaguoja į atsklindančias išorines bangas ir prie jų prisitaiko. Tai paaiškina, kodėl muzika gali pagerinti sinchroniškai su ja atliekamą veiksmą (pvz., klausomės jos bėgiodami), bet trukdyti, kai bangos nesutampa. Galite patys atlikti paprastą bandymą, pamėginti eiti ne pagal muzikos ritmą, ir pamatysite, kiek pastangų iš jūsų tai atims, ir priešingai, kaip lengvai ir tarsi nejučiomis imate linguoti ar barbenti pirštais, kai girdite ritmišką muziką.

Tuo galima paaiškinti, kodėl muzika teigiamai veikia net tų žmonių, kurie jos sąmoningai nė nesiklauso (pvz., yra komos būsenoje), fiziologines reakcijas, gerina jų rodiklius. Nemaža tyrimų atskleidė, jog muzikos dėka lengviau atsistato kūno funkcijos po insultų. Reabilitacija sėkmingesnė ir žmogus greičiau ima vaikščioti, jei jis tą daro kartu su muzika, „eina į taktą“. Atkuriant kalbinius gebėjimus naudojamas metodas, kai negalintys kalbėti žmonės tam tikras frazes pirmiau išmokomi padainuoti ir tik po to jie jas gali ištarti.

Skirtinga muzika, priklausomai nuo savo dažnio ar grojimo instrumentų, daro skirtingą poveikį. Mokslinių tyrimų metu nustatyta, jog klasikinės muzikos virpesių dažnis artimas žmogaus širdies virpesių dažniui. Galbūt tai viena iš priežasčių, kodėl būtent ši muzika dažniausiai naudojama terapijoje. Tačiau lygiai taip pat gali būti naudojama ir kita, žmogui patinkanti, jo mėgstama muzika.

Muzikos terapija apima ne tik muzikos klausimąsi, bet ir savo jausmų, emocijų reiškimą muzikos garsų pagalba. Dažnai muzika vadinama universalia, visiems suprantama kalba. Tyrimai parodė, jog su muzika susijusios tos pačios, už emocijas atsakingos smegenų dalys. Taigi grojant jausmai reiškiami tiesiogiai, apeinant kalbėjimui naudojamas smegenų žievės sritis. Tai reiškia, jog muzikos dėka emocijas galima reikšti betarpiškai ir kur kas greičiau, o muzikos garsais tarpusavyje bendraujantys (improvizuojantys) žmonės tą daro beveik nesąmoningai. Gal kaip tik tai ir turėjo mintyje L. van Bethovenas, sakydamas, kad „muzika yra aukštesnis apreiškimas nei visos žinios ir filosofijos“.

Šis trumpas žvilgtelėjimas į tai, kas taip dažnai mus lydi kasdien ir kam dažnai neteikiame jokios reikšmės, iš esmės primena visiems žinomą posakį – „muzika gydo“.

Susidomėjusius kviečiame registruotis Lazdynų poliklinikos Psichikos sveikatos centro registratūroje. Adresas: Architektų g. 17, Vilnius, telefonas pasiteravimui: (8-5) 244 4670.

VšĮ Lazdynų poliklinika
Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius
Tel./faksas (8 5) 244 4912
El. paštas info@lazdynupol.lt

Kviečiame apsilankyti poliklinikos Facebook profilyje

Naudinga informacijaVšĮ Lazdynų poliklinika   |   Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius   |   Kodas Juridinių asmenų registre 224245280
Faksas (8 5)  244 4912   |   El. paštas info@lazdynupol.lt
2014 VšĮ Lazdynų poliklinika ©