Versija neįgaliesiemsJei neperšti – nereiškia, kad Jums pasisekė

2018-02-08, ketvirtadienis, 13.40

Vis dar retai pagalvojame apie lytiškai plintančias ligas, ir be reikalo. Daugiau kaip 30 % žmonių, užsikrėtusių lytiškai plintančiomis infekcijomis, nejaučia jokių simptomų. Kartais apie ligą jie sužino pasitikrinę prevenciškai arba dėl tam tikrų požymių apsilankę gydytojo kabinete.

Lytiškai plintančiomis infekcijomis (toliau – LPI) dažniausiai užsikrečiama lytinių santykių (vaginalinių, oralinių arba analinių) metu. Buitiniu keliu, ypač laikantis higienos reikalavimų, LPI neužsikrečiama.

Dauguma LPI (sifilis, gonorėja, chlamidiozė ir kt.) yra pagydomos. Virusų sukeliamos infekcijos (ŽIV infekcija, herpesas, genitalijų karpos ir kt.) yra lėtinės ir neišgydomos, tačiau jų eiga kontroliuojama.

Svarbu žinoti
Užsikrėtus LPI, ligos požymiai paprastai atsiranda ne iš karto. Dažniausiai jie pasireiškia po savaitės, mėnesio ar dar ilgesnio laiko tarpo, o kartais požymių gali ir nebūti.

Ką daryti, kad neužsikrėstume LPI?
Patikimiausias būdas išvengti lytiškai plintančių infekcijų – susilaikyti nuo atsitiktinių lytinių santykių arba palaikyti ilgalaikius abipusiškai monogaminius lytinius santykius tik su sveiku, neinfekuotu asmeniu. Riziką užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis sumažina prezervatyvų naudojimas lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu.

Neįprastos išskyros iš lyties takų, pūslelės, opos, bėrimai, niežulys – tai signalas susilaikyti nuo lytinių santykių ir nedelsiant apsilankyti pas gydytoją.

Asmuo, vieną kartą persirgęs sifiliu, gonorėja, chlamidioze ir kitomis LPI, gali užsikrėsti vėl.

Pagrindiniai LPI simptomai:
• išskyros iš šlapimo ir lyties organų (moterims jų pagausėja), jų spalva įvairi – nuo geltonai žalsvos iki skaidrios;
• skausmingas ar deginantis šlapinimasis;
• baltos apnašos varpoje, vaginoje ar burnoje;
• bėrimai lyties organų srityje;
• padidėję kirkšnių limfmazgiai;
• skausmas kapšelyje, pilvo apačioje;
• kraujo pasirodymas po lytinių santykių.

Kai kurios LPI gali neturėti simptomų, todėl jas diagnozuoti galima tik specialiais tyrimais.
LPI tyrimui atlikti imamas išskyrų mėginys iš varpos, vaginos ar gimdos kaklelio, kartais iš burnos, išeinamosios angos. Kai kurioms infekcijoms (pvz., sifilio, ŽIV ir kt.) išsiaiškinti imamas kraujas iš venos.

LPI diagnozuoja ir gydo gydytojai

Pradėtą gydymo kursą visada reikia pabaigti, nors susirgimo simptomai gali išnykti anksčiau. Susirgus ir gydymo metu patariama vengti lytinių santykių. Pabaigus gydymo kursą, rekomenduojama atvykti pas gydytoją pakartotiniam patikrinimui.

Asmuo, užsikrėtęs LPI, kitus asmenis gali užkrėsti iš karto,
neturėdamas jokių susirgimo požymių


LPI gydymas sėkmingas tik tuomet, kai kartu gydomas ir lytinis partneris, todėl jį būtina informuoti apie susirgimą.

Jei turėjote atsitiktinių lytinių santykių arba įtariate, kad galėjote užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis, kviečiame Jus pasitikrinti sveikatą pas VšĮ Lazdynų poliklinikos gydytojus.

Informacinis šaltinis www.ulac.lt

VšĮ Lazdynų poliklinika
Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius
Tel. (8 5) 244 4912
El. paštas info@lazdynupol.lt

Kviečiame apsilankyti poliklinikos „Facebook“ profilyje

Naudinga informacijaVšĮ Lazdynų poliklinika   |   Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius   |   Kodas Juridinių asmenų registre 224245280
Faksas (8 5)  244 4912   |   El. paštas info@lazdynupol.lt
2014 VšĮ Lazdynų poliklinika ©